info zš obříství

Zámek Sychrov a IQ LANDIA

Ve středu 14. 6. se žáci 5., 6. a 8.třídy vydali na školní výlet na zámek Sychrov a do iQLANDIE Liberec.

Sychrov , novogotické sídlo rodu Rohanů, bylo počátkem 20. století přestavěno do funkcionalistické podoby. Žáci si mohli prohlédnout některé místnosti ozdobené řezbářskými pracemi Petra Buška.

Dozvěděli se, že se zde natáčelo hodně filmů, např. pohádky Nesmrtelná teta a Nejkrásnější hádanka.

Také tu pobýval císař František Josef I. a několikrát skladatel Antonín Dvořák. Děti zaujaly práce restaurátorů, krásný anglický park, výzdoba pokojů, ručně malované herbáře, 7 000 svazků knih v zámecké knihovně atd. Zejména jedna kytice ve váze byla k nakousnutí. Byla totiž celá z marcipánu.

Po historickém poučení se odjíždělo do Liberce. Tam se všichni těšili nejvíc. Dnešní mladí lidé mají přece jen blíž k technice než k dějinám. IQLANDIA je moderní science centrum pro děti a mládež (nepohrdnou jím ani dospělí) s deseti rozsáhlými expozicemi, které žáky seznámí zábavnou formou se základními jevy a pojmy z fyziky, chemie a biologie. Tady si každý vybral podle svého věku a zájmu. Určený čas uběhl jako voda, ani nešlo celé centrum prozkoumat, vyzkoušet a prohlédnout. Po nezbytném občerstvení a nákupech už všechny čekal návrat do školy.

Počasí vyšlo na jedničku, pan řidič byl moc milý, návrat se uskutečnil podle plánu a naši žáci opět nezklamali, protože se chovali slušně.

I.F.