Terezín 2017

V rámci výuky dějepisu a společenských věd se žáci devátého, osmého a sedmého ročníku vydali na výlet do města z dob císaře Josefa II. Celodenní výlet sliboval návštěvu mnoha zdejších pamětihodností, v jejichž čele stojí nechvalně proslulá Malá pevnost, která původně sloužila jako vojenská pevnost z dob Prusko-rakouské války, jako vězení dob pozdějších a jako pracovní tábor a přestupní stanice do jiných koncentračních táborů z druhé světové války.

Žáci se zde seznámili s historií tohoto místa, s podmínkami, ve kterých byli drženi političtí vězni, kteří odporovali protektorátnímu režimu, ale především se zde setkali se smutnou připomínkou toho, jak se nacisté chovali k vězňům židovského původu.

Po prohlídce Malé pevnosti následovala po krátké procházce prohlídka Velké pevnosti, která fungovala jako opevněné město a následně jako ghetto pro obyvatele židovského původu. Žáci měli možnost prohlédnout si výstavy v Muzeu ghetta, ve starých Magdeburských kasárnách a vrcholem celého výletu se jednoznačně stala prohlídka židovského hřbitova spolu s krematoriem.

Video Michala Šimka zde