info zš obříství

Návštěva poslanecké sněmovny

Dne 5. dubna roku 2017 se žákům devátého a osmého ročníku spolu se zástupci žákovského parlamentu z šestého a sedmého ročníku naskytla příležitost navštívit sídlo Poslanecké sněmovny ČR na Malostranském náměstí. Žáci tak dostali jedinečnou příležitost nahlédnout do tajných zákoutí úřadu, o kterém jen občas slýchají v médiích, a dozvědět se, jak se utvářejí zákony v České republice.

Poslanecká sněmovna má sídlo v několika historických budovách na Malé Straně. Hlavní budova- Thunovský palác se nachází ve Sněmovní ulici čp. 4. Exkurze ale vedla přes několik budov. Závěrečná zastávka se konala v paláci Smiřických na Malostranském náměstí čp. 6, kde se žáci dozvěděli o historii tohoto sídla a seznámili se s chodem poslaneckého klubu v běžné pracovní době.

Žáci měli také, kromě jiného, jedinečnou možnost nahlédnout z „Galerie pro hosty“ do jednání v Zasedacím sále Poslanecké sněmovny. Na programu dne byl „Stavební zákon“.

Vstupu do Poslanecké sněmovny a rozsáhlého komplexu budov ale předcházela rozsáhlá bezpečnostní opatření. Zavazadla a svršky nejsou povoleny, stejně tak musí každý před vstupem podstoupit prohlídku, zdali si s sebou do jedné z nejdůležitějších budov politického života České republiky nenese jakékoliv zakázané předměty.

Žákům se dostalo mnoha informací o politice České republiky. Zástupci žákovského parlamentu zjistili, jak vypadá jednání ve skutečném parlamentu. Obtěžkáni vědomostmi pak vyrazili zpět do Obříství.