Mumie světa

Dne 14. 3. 2018 se žákům druhého stupně naskytla nečekaná příležitost udělat si výlet do hlavního města naší republiky, aby se zúčastnili exkurze v Křižíkově pavilonu na Výstavišti v Holešovicích. Zapojili se žáci šesté, osmé, ale i  někteří žáci sedmé a deváté třídy, zkrátka průřez celým druhým stupněm, celkem 45 žáků. Téma exkurze? Mumie…

Přes nepříznivé počasí a ochlazení, dopravu v Praze v dopoledních hodinách a další menší komplikace, jsme dorazili tam, kde jsme měli ve smluvenou hodinu být. Žáci byli poučeni o provozním řádů výstavy a konečně mohli uzřít exponáty, které mnohým vyrazily dech.

Přestože výstava není věkově omezena, některým se zatajil dech při pohledu na příklady toho, jak pečlivě se svými mrtvými zacházeli lidé ve starověkém Egyptě, Maorové s nejlepšími a nejsilnějšími válečníky nebo jihoameričtí indiáni s nepřáteli, z nichž si vyráběli „slušivé“ amulety. Kromě příkladů toho, jak člověk vytváří mumie, si žáci mohli prohlédnout, co se děje s tělem člověka a zvířete, když shodou nepravděpodobných okolností a náhod nastanou ty ideální podmínky k tomu, aby své mumie vytvořila sama matka příroda.

Asi nejvíce ohlasů mezi žáky však měla těla rodiny Orlovits, rodiny, kterou sprovodil ze světa tehdy největší maďarský masový vrah- tuberkulóza. Právě díky shodě náhod a správnému proudění vzduchu se stalo, že těla zůstala v perfektním stavu.

Neméně úžasu vzbudila tzv. Burnsova sbírka. Allen Burns - skotský profesor anatomie- vytvořil tuto sbírku uměle vytvořených mumií pro lepší studium anatomie. Žáci mohli zároveň žasnout nad snahami vědců z institutu MUMAB, ti se snažili zase dokonale napodobit procesy mumifikace starověkých Egypťanů, aby mohli dokonale zmapovat chemické procesy, jaké způsobily, že několik tisíc let stará těla lidí vydržela až do současnosti.

Tyto a další exponáty si mohli žáci ZŠ Obříství prohlédnout v Praze-Holešovicích.

Vzhledem k zákazu fotografování v prostorách expozice, přikládáme alespoň ilustrační fotografie ze stránky https://www.mumiesveta.cz/ a pár fotek našich milých žáků.